Studnia głębinowa – czy można dzięki niej zaoszczędzić na rachunkach za zużycie wody?
Kiedy warto zdecydować się na studnię głębinową
Studnie głębinowe kojarzą się przede wszystkim z terenami wiejskimi. Pobierana z tych ujęć woda była wykorzystywana przede wszystkim w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie.
Obecnie na to rozwiązanie decydują się nie tylko właściciela nieruchomości, posiadający gospodarstwa.
Wiercenie studni głębinowej warto rozważyć już na etapie projektowania budowy domu, gdy działka nie jest uzbrojona, a rozbudowa sieci wodociągowej nie jest planowana w najbliższych latach przez lokalne władze. Jeśli bowiem inwestycja taka nie została przewidziana w planach gminnych, może się okazać, że realizacja marzenia o posiadaniu własnych czterech kątów będzie musiała zostać odwleczona w czasie. Nie warto tego robić!
Jak wyjaśnia specjalista firmy Wierttrans z Kwidzyna:
Studnie głębinowe są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie całej rodziny na uzdatnioną wodę pitną. Należy pamiętać, że wodę ze studni głębinowej trzeba uzdatnić, nawet w przypadku studni głębszych niż 30m. Woda z właściwych warstw wodonośnych jest lepszej jakości niż z warstw podskórnych ale zazwyczaj występuje w nich nadmiar żelaza czy manganu. Nasza firma wykonuje usługi kompleksowo, od wywiercenia studni poprzez podłączenie jej wraz z odpowiednio dobranymi stacjami uzdatniania.
Jak duże oszczędności generuje korzystanie ze studni głębinowej?
Realną korzyścią posiadania studni głębinowej jest uniezależnienie od dostawców wody. Nie ma wówczas ryzyka, że na skutek nagłej awarii bądź planowanych prac konserwacyjnych dostawa zostanie czasowo wstrzymana. W przypadku rodzin z małymi dziećmi jest to bez wątpienia duże utrudnienie.
Nie jest to jednak najważniejszy powód, dla którego posiadanie własnego, pionowego ujęcia wody jest korzystne. Rozwiązanie to ma znaczący wpływ na wysokość rachunków za pobór wody.
Oczywiście należy uwzględnić początkowe koszty inwestycyjne, na które składają się:
- wykonanie odwiertu na głębokość od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów,
- umieszczenie w odwiercie rur osłonowych wraz z filtrami,
- obsypka żwirowa w celu zabezpieczenia filtrów,
- montaż obudowy studziennej,
- montaż pompy głębinowej,
- montaż zbiornika hydroforowego,
- wykonanie przyłącza do budynku.
Choć ogólny koszt takiej inwestycji zamyka się od kilku do kilkunastu tysiącach złotych, nie warto szukać najtańszych rozwiązań. Materiały niskiej jakości szybciej się zużywają, co generuje dodatkowe koszty związane z późniejszą modernizacją studni głębinowej. Jeśli zastosuje się komponenty sprawdzone i solidne można korzystać z zasobów wody zdatnej do picia przez wiele dziesiątek lat. W tym czasie wysoki koszt początkowy inwestycji zdąży się zwrócić.
Porównując koszty podłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej z inwestycją związana z odwiertem pionowego ujęcia, w drugim przypadku koszty będą znacząco mniejsze. Dodatkowo w kolejnych latach nie będzie konieczności ponoszenia opłat związanych z regularnymi dostawami wody przed lokalnego przedsiębiorstwo wodociągowe.